Venner av Amerika

George Bush og hans med­spil­lere har for­søkt å fremme det synet at de ame­ri­kanske ver­di­ene er over­legne, og at disse ver­di­ene er over­legne siden de utgjør kjer­nen i hva Ame­rika står for (Har­vey 2004:51). Dette har rørt visse nord­menn så til de gra­der at de sett seg nødt til å opp­rette orga­ni­sa­sjo­nen Ven­ner av Ame­rika, hvor de job­ber for å fremme disse ame­ri­kanske ver­di­ene i det norske sam­fun­net.

Pro­ble­met med dette er at de fak­tisk får en del medie­opp­merk­som­het. Det er kan­skje noe med tiden vi lever i som fram­he­ver eks­treme orga­ni­sa­sjo­ner? Inter­es­sant er det i hvert fall å se på demo­kra­tide­fi­ni­sjo­nen de skri­ver om på siden de kal­ler “stil­ser­vice” (jeg antar denne er laget for skole­ele­ver). Demo­kra­tide­fi­ni­sjo­nen er som føl­ger: egent­lig betyr dette ordet fler­talls­styre, men vik­ti­gere enn at regjeringen/nasjonalforsamlingen er valgt er at et land har ytrings­fri­het, nærings­fri­het, respekt for eien­doms­ret­ten, fri­han­del, og et kjent og for­ut­sig­bart lov­verk som beskyt­ter indi­vi­der mot kri­mi­na­li­tet og som hånd­he­ves effek­tivt av et politi– og retts­ve­sen.

Det er vik­ti­gere for Ven­ner av Ame­rika at sty­res­mak­tene har ytrings­fri­het, nærings­fri­het, respekt for eien­doms­ret­ten, fri­han­del enn at regjeringen/nasjonalforsamlinger er valgt! Og amen! Vi må anta­ge­lig til­bake til Franco og hans fascist­dik­ta­tur for å finne lig­nende pun­ch­line. Uan­sett, jeg reg­ner med at norske skole­ele­ver er våkne nok selv til å avsløre den dumme og selv­mot­si­gende argu­men­ta­sjo­nen til Ven­ner av Ame­rika. Men det bekym­rer meg litt at Knut Olsen, VG, Stud­vest og Dagens nærings­liv ikke gjør det.

Opp­da­te­ring 13. august 2004:
Ven­ner av Ame­rika har ende­lig inn­sett at stilservice-tjenesten var use­riøs, og har fjer­net denne fra hjemme­si­den sin. Jeg tok i mid­ler­tid et scre­en­s­hot av det de skrev, og leg­ger fra i dag av ut lenke til dette i stedet.

Opp­da­te­ring 16. desem­ber 2008:
Ven­ner av Ame­rika–kam­pan­jen ble ned­lagt i 2007, men man­nan bak, den komiske klovne­li­be­ra­len Fred­rik Nor­man fin­nes ennå.

2 kommentarer

  • bønna skrev:

    Greit at disse folka ikke er helt gode, men hva er galt med det argu­men­tet? Er jo en hel haug håp­løse ledere som er demo­kra­tisk valgt (Hit­ler er kron­ek­sem­pe­let) uten at det gir dem noe bedre!!

  • Vel, tror ikke det. Det kan dis­ku­te­res om Hit­ler ble demo­kra­tisk valg, og det dis­ku­te­res i dag om Bush ble demo­kra­tisk valgt i 2000 (http://www.commondreams.org/views04/0621–11.htm). Per­son­lig syns jeg den ame­ri­kanske ver­sjo­nen av folke­valg (hvor bl. a. den med mest økono­misk støtte garan­tert vin­ner) stin­ker skik­ke­lig, og vil ikke kalle den demokratisk.

Legg igjen en kommentar

Din epostadresse vil aldri bli delt med andre.Obligatoriske felt er merket med *