Hvor mange planeter har solsystemet vårt?
Svaret er åtte. Fra og med i dag mistet Pluto planetstatusen sin, melder Forskning.no. Dette har Den internasjonale astronomiske union besluttet i dag. Grunnen er at man i senere tid har oppdaget så mange andre himmellegemer i Plutos klasse, i det siste årene. Da er det enklere at Pluto mister planetstatusen, for ellers ville Solsystemet fort ha kommet opp i 100 planeter.
Beslutningen er likevel noe kontroversiell, for tidligere har samme organisasjonen ment at Pluto bør få beholde planetstatusen av historiske årsaker.
Det hadde selvsagt vært kjekt å piffe opp denne bloggposten med et bilde av Pluto, men faktum er at det ikke finnes noe bra bilde av Pluto. Planeten er for liten og langt unna. Heldigvis er romferder til Pluto under planlegging.
lørdag 26. august 2006 klokken 23.54.36
vi har startet en petition for å få pluto opp i status igjen..
om noen er enige så gi oss litt hjelp på http://www.petitiononline.com/frepluto/petition.html
på forhånd takk.. :)
mandag 28. august 2006 klokken 00.22.03
Jeg synes selvsagt det er bra at Pluto er degradert. Liten vits i å kalle alt mulig slags rom-rubbel \”planet\”. Dessuten er det de store / de indre planetene som er interessante.