I dag er det et krav om at offentlige innleide tjenester skal ut på anbud. Tjenesteleverandører kan underby hverandre for å få lov å tegne kortsiktige kontrakter med kommune og stat. Hva dette har å si for kontinuitet og kvalitet på tjenestene (f.eks. rutetilbudet i Hordaland) er i dagens samfunn underordnet det kortsiktige økonomiske aspektet.

For noen år siden hadde venstresida et forslag om at offentlige lederlønninger ikke skulle være høyere enn statsministerens lønn. Forslaget ble raskt skutt ned fra de fleste hold, hovedargumentasjon gikk på at ledere kunne forsvinne til konkurrerende bedrifter i det private.

Ok, men hvorfor kan ikke det offentlige lyse ut offentlige leder- og direktørstilliger etter anbudsmetoden? Hvis metodene er bra nok for offentlige tjenester skulle man tro at det ville fungere fungere for styremedlemmene og lederne. Jeg skulle tro lederne ville blitt bedre om de ikke på forhånd var opptatt av å tjene mest mulig selv.

  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Identi.ca
  • LinkedIn
  • Twitter